2018 Session Schedule

Subject to change! (What isn’t?)

  • Plan to arrive at Mindcamp by 4:30pm
  • Plan to leave┬áMindcamp after 2:00pm Sunday
  • The full program with times, rooms, session descriptions, presenter bios, and an interactive map, is available for free on the Mindcamp app, available for iPhone or Android.
    You can get it from iTunes here
    You can get it from Google Play here

    You can also order a printed program to pick up at Mindcamp here.


    Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday

    Wednesday

    3:00 pm: Arrival, check-in, free time
    4:45 pm: Kids’ Welcome meet in The Hub
    5:00 pm: Plenary Opening (Centennial Auditorium)
    6:30 pm: SUPPER
    7:15 pm: Parents’ Welcome Kids HQ (Lodge Lounge)

    8:00 pm
    Creativity X-Press (Latise Hairston, Jocelyn Tejeda) Centennial 15
    Flower-up Your Process! (Alexandre Eisenchteter) Court 6
    Mirror, Mirror (John Sedgwick) Centennial 13
    Out-of-the-Box Persona (Julia Zarina) Court 16
    Play with Ambiguity (Katrin Elster) Court 5
    Your Magical Journey (Bruce Baum) Court 4

    Thursday

    7:00 am
    Morning Yoga
    (Brad Wong or Allie Middleton) Court 16
    Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
    7:30 am: BREAKFAST
    8:30 am: Creative Jolt!

    9:00 am Mind U (75 minutes)
    You attend the same Mind U session each day at the same time, in the same room
    Blurry Innovation (Edouard Le Marechal) Court 4
    Bouffon for Everyone (Massimo Agostinelli) Centennial Auditorium
    Break the Pot? (Matteo Catullo, Tim Hurson) Daniel Centre
    Creativity Beyond “A-ha!” (Dan Bigonesse, Katie Tagye) Centennial 15
    Leveraging Conflict (Tim Switalski, Laura Barbero Switalski) Court 6
    Make Some Trouble (Michelle Auerbach) Court 16
    Wabi-Sabi Photography (Mary Ellyn Vicksta) Court 5

    10:45 am (90 minutes)

    Co-Becoming Arising (Nicole Dobinson, Erin Dixon) Court 16
    Imperfect Pitch (Peter Scott) Centennial 8
    The Mind/Character Split (Deron Essex) Centennial 13
    Objects of Genius (Philippe Brasseur) Court 4
    Shower Thinking (Clare Dus, Kristen Peterson) Court 6
    Simply Drawing (Kaz Ogino) Court 5
    Yes, And … No, But (Janeen Halliwell, Paul Fleming) Centennial 15

    12:15 pm: LUNCH

    1:30 pm (60-90 minutes)
    Biodanza (Sophie Harvey) Centennial 15
    Deep Listening (Paul Groncki) Court 16
    Game On! (Sharon Fisher) Centennial 8
    The Good, the Bad, and the Funny (Alison Cohen, Megan Mitchell) Court 5
    The Museum of Me (Lisa Baxter) Court 4
    Wabi-Sabi Poutine (Jerome Faytre) Centennial 13
    Word Up! (Emily Nichols, Lee Kitchen) Court 6

    4:30 pm: Yoga Snack (Brad Wong) Court 16
    5:00 pm: Kaleidoscope (everywhere)
    6:15 pm: SUPPER

    8:00 pm (60-90 minutes)
    Pages to Color (Emily White) Court 6
    Stimulocity (Lee Kitchen, Terri Segal) Court 16
    Threads (Karen Rudolf) Court 5
    The Wabi-Sabi Brain (Marc Hurwitz) Centennial 15
    Night Flights (everywhere)

    Friday

    7:00 am
    Morning Yoga
    (Brad Wong or Allie Middleton) Court 16
    Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
    7:30 am: BREAKFAST
    8:30 am: Creative Jolt!
    9:00 am: Attend your Mind U session (same room as previous day)

    10:45 am (90 minutes)
    The Convergence Challenge (Ismet Mamnoon, Laura Barbero Switalski) Court 16
    Elements of Creativity (Susannah Childers) Court 4
    Glimpses (William Sturner) Centennial 15
    Plant a Flourishing Business (Ian Poinsenet) Centennial 13
    Preach it! (Allan Cole) Court 6
    Stay Sane (Jens Hoffmann) Court 5
    Writing the Vignette (Michelle Tokarczyk) Centennial 8

    12:15 pm: LUNCH

    1:30 pm (90 minutes)
    Boardroom Bushcraft (Peter Zapf) Meet in Hub
    Cryptocurrencies (James McAnanama) Court 5
    Grow | Transform | Emerge (Ana Matic, Goran Matic) Court 6
    Inside Feminist Business (Petra Mutch) Centennial 13
    Know Thyself (Courtney Kazembe) Court 16
    Raising Individual Resilience (Deborah Jann, Giselle Kovary) Court 4
    Restore (Leonardo Muñoz) Centennial 15

    4:30 pm: Yoga Snack (Brad Wong) Court 16
    5:00 pm: Kaleidoscope (everywhere)
    6:15 pm: SUPPER
    After Supper: Camino (everywhere)

    9:00 pm (60-90 minutes)
    Friends of Bill (AA Meeting) Kids’ HQ (Lodge Lounge)
    Night Flights (everywhere)

    Saturday

    7:00 am
    Morning Yoga
    (Brad Wong or Allie Middleton) Court 16
    Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
    7:30 am: BREAKFAST
    8:30 am: Creative Jolt!
    9:00 am: Attend your Mind U session (same room as previous day)

    10:45 am (Double 90 Sessions)
    Part 1 of these sessions is at 10:45. The second half is at 1:30, after lunch.
    Charisma Analysis (Alexander von Reumont) Court 6
    Dialogues with the Erotic (Alina Isaac, Colin Read) Court 4
    Disorganizing by Design (Jerrold McGrath) Court 5
    Embodying Failure (Tamara Christensen, Jay Aquilanti) Centennial 13
    Learning from Labyrinths (Anthony Hyatt, Matteo Catullo) Centennial Auditorium
    Wabi-Sabi Boot Camp (Dorte Nielsen, Marjolein Hutting) Court 16
    We Tube (Jim Ridge) Centennial 15

    12:15 noon: LUNCH
    1:30 pm: Attend Part 2 of your Double 90 session

    4:30 pm: Yoga Snack (Brad Wong) Court 16
    5:00 pm: Kaleidoscope (everywhere)
    6:15 pm: SUPPER
    After Supper: Poster Session (The Hub)

    9:00 pm (60-90 minutes)
    Dancing (Court 16)
    Night Flights (everywhere)

    Sunday

    7:00 am
    Morning Yoga
    (Brad Wong or Allie Middleton) Court 16
    Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
    7:30 am: BREAKFAST
    8:30 am: Creative Jolt!
    9:00 am: Final Mind U session (same room as previous day)
    11:00 am: BREAK
    11:30 am: Kaleidoscope (everywhere)
    12:15 pm: LUNCH
    1:30 pm: Go away

    Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday